IMS Footpegs Australia (293 113-4) "PRO Series" (3.10 x 1.95).
"PRO Series" (3.10 x 1.95). KAW
Description
Fits the Following Models:
1994-1996 Kawasaki KLX250R (CARB)
1997-2007 Kawasaki KLX300R (CARB)
2006-2014 Kawasaki KLX250S (CARB)
2009-2010 Kawasaki KLX250SF (CARB)
2009-2020 Kawasaki KLX250S (EFI)
2021-2026 Kawasaki KLX300 (EFI)
2021-2025 Kawasaki KLX300R (EFI)
2021-2026 Kawasaki KLX300SM (EFI)
1993-1995 Kawasaki KLX650 (Off-Road)
New KLX300 Models - Pegs Sit at Slight Angle But Will Level Out Slightly From Use. OEM Pegs Also Have Slight Angle But More Noticeable on IMS Peg With Larger Platform**
The IMS Super Stock pegs are the perfect choice for both the daily commuter and the rider-in-training. Their mellow tooth design keeps you planted while preventing wear on your soles. They are also perfect for young riders who don't need or want a more aggressive option.
Specifications
| SKU | FP-KAW-IM-PRO-293113-4 |
| Brand | IMS |
| Shipping Weight | 0.9000kg |
| Shipping Width | 0.260m |
| Shipping Height | 0.220m |
| Shipping Length | 0.500m |
| Shipping Cubic | 0.028600000m3 |
| Type | Inventory Part |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Dirt Bike PTY LTD users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
