SKU: TK-KW-KLX-25-09-14-BK-SC
IMS Fuel Tanks Australia 113 166-BK : Kawasaki 3.8 Gallon BLACK Screw Cap KLX 250 S EFI (09-20). KLX 300 (21-26).
113166-BK : 3.8 Gallon BLACK Screw Cap
$745.00
This Tank is a stocked item. That is we aim to keep it in stock in Australia ready for shipping. Your welcome to call to discuss is it currently in stock and or when we are about to take deliver of more. 02 4872 4222 Thanks.
Description
Fits the Following Models:
2009-2020 Kawasaki KLX250S EFI
2021-2026 Kawasaki KLX300 / KLX300SM
DOES NOT FIT NEW KLX300 "R" Models
Designed to enhance the appearance of your motorcycle, yet provide greater riding distance per tankful. Larger capacity than stock, yet very slim and sleek. Perfect for wherever your adventure takes you! This tank is made from POLYETHYLENE CROSSLINK for extra strength and durability.
Specifications
| SKU | TK-KW-KLX-25-09-14-BK-SC |
| Brand | IMS |
| Shipping Weight | 4.5000kg |
| Shipping Width | 0.500m |
| Shipping Height | 0.550m |
| Shipping Length | 0.500m |
| Shipping Cubic | 0.137500000m3 |
| Type | Inventory Part |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Dirt Bike PTY LTD users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
